A Forráspont egy tudásközpont, amelyet az Aktív Energia Egyesület hozott létre. Célja, hogy mindenki számára elérhetővé és megismerhetővé tegye a környezettudatos és energia-hatékony életmódot, valamint hirdesse a fenntarthatóság eszméjét és gyakorlatát pozitív példákkal és praktikus ötletekkel.
A Pakson létesült Forráspont Energiaház bemutató épülete egyrészt a fenntartható életmód és energia hatékony, környezetbarát építési eljárás bemutatását fogja szolgálni kiállításokkal, konferenciákkal és szakmai rendezvényekkel. Másrészt az épület már önmagában is a fenntartható építés szimbóluma lesz, hiszen kiemelt cél volt a tervezésnél egy olyan építészeti-esztétikai megjelenés kialakítása, amely az épület rendeltetését és ökológiai küldetését demonstrálja.
Az időjáráshoz alkalmazkodva kibővül és a külső hőmérséklethez igazodva visszahúzódni is képes lesz hőszigetelő héjszerkezetének köszönhetően a már épülő Forráspont Energiaház Pakson. A bemutató központ különlegessége a használati tér klímájához alkalmazkodó méretszabályozás mellett az is, hogy a bemutatandó építészeti eljárás minimalizálja a hőveszteséget, míg az épület maximálisan kihasználja a szoláris energiát.
A Forráspont Energiaház három, különböző funkcióval és ennek megfelelően eltérő anyagokból és szerkezetekből felépülő egységből áll.
• Az első magas tetős, vasbeton vázas, vályogból készülő épületrész állandó kiállítást, irodahelyiségeket, tárgyalókat, raktárakat, és gépészeti helységet foglal magában.
• A második épületrész, az időszakos kiállítás és rendezvénytér egyezik az első épületrész geometriájával, viszont teljes mértékben fém-üveg konstrukció.
• A harmadik épületrészt az üvegcsarnok előtti nyitott terasz képezi, amely fölé átmeneti évszakokban (tavasz, ősz) a mozgatható héjszerkezet eltolódik és egy kellemes nyitott-fedett tornác jellegű teret alakít ki, ami teraszként vagy rendezvények helyszínéül szolgálhat. Az épületegyüttes fűtése és hűtése hőszivattyúval és geotermikus energiával történik.
A hármas tagolású rendszer a hagyományos magyar háromosztatú parasztház formát is felkarolja. Az épület nemcsak nagymértékben növeli energiahatékonyságot, hanem bemutató épületként többletjelentéssel is bír: a társadalom széles rétegeinek demonstrálja a környezetbarát és energiatakarékos építési és működési megoldásokat.
Kövessen minket a Facebookon is! A Forráspont Energiaház elérhető a legnagyobb közösségi oldalon.
Lájkoljon minket és informálódjon a fenntartható életmódról és fejlődésről.
https://www.facebook.com/forraspontpaks
A KEHOP-5.4.1-16-2016-00042 azonosítószámú projekttel kapcsolatos híreket az alábbi linken található Facebook oldalunkon találhatja
https://www.facebook.com/aktivenergiaegyesulet
A projekt gazdája, az Aktív Energia Egyesület 2015 novemberében bevezette az ISO 14001:2004 szabvány szerinti környezetirányítási rendszert. Jelenleg a tanúsítási folyamat zajlik. Ha minden igaz, akkor december elejére már ISO14001:2004 szerinti tanúsítással fogunk rendelkezni.
Az érdeklődők és vendégeink minél hatékonyabb elérése érdekében javasoljuk, hogy híreinket a Facebook oldalunkon kövesse. Facebook oldalunk elérhetősége:
www.facebook.com/forraspontpaks
Köszönjük
Tudta –e…
… hogy a fenntartható épületek tervezésének és kivitelezésének célja, hogy az épületek
gazdaságosak és erőforrás-hatékonyak legyenek?
Ettől válnak a benne élők számára kényelmessé és egészséges környezetté, amitől
tökéletesen illeszkednek a társadalmi-kulturális környezetbe. Így őrzik meg értéküket hosszú
távon a befektetők, a tulajdonosok és a felhasználók számára egyaránt.
… hogy a fenntartható épületben garantált a kellemes hőérzet, extra alacsony fűtési költség
és CO2 kibocsátás mellett?
… hogy a Forráspont Energiaházra nem kell kéményt építeni?
Nincs szükség rá, hiszen nem kell tüzelésből származó káros anyagokat a levegőbe juttatni.
… hogy a Forráspont Energiaház képes lesz arra, hogy változtassa saját használati terének
méretét a külső hőmérsékletnek megfelelően?
Sínpáron mozgatott héjszerkezete segítségével az időjáráshoz alkalmazkodva kibővül és
visszahúzódni is képes lesz a Forráspont Energiaház Pakson.
… hogy a Paksi Atomerőmű energiatermelése kb. 1 000 000 db átlagos méretű régi építésű
családi ház energiaszükségletét fedezi? Ha energiatakarékos technológiát használnának ezek
a házak kb. 3 400 000 db ugyanekkora méretű családi ház energiaigényét fedezhetné a Paksi
Atomerőmű jelenlegi energiatermelése, tehát biztosítaná a háztartások nagy részének
energiaigényét.*
… hogy évente a magyarországi autók átlagos futásteljesítménye 16 400 kilométer. Ha a
2014-ben Magyarországon forgalomban lévő járműveket elektromos autóra cserélnénk, akkor
a Paksi Atomerőműben termelt áram évente több mint 23 000 kilométer megtételére lenne
elég autónként, tehát bőven több út megtételére, mint amennyit most autózunk.**
* a Paksi Atomerőmű éves termelése 15 300 GWh, 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet szerinti F kategóriás „átlagos” minősítésű
átlagos méretű, 79,5 m2-es (KSH, 2011) ház és a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet szerinti A kategóriás „Energiatakarékos”
minősítésű ház
** Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet, 2014; 3107695 db jármű (KSH, 2014), Nissan Leaf 4.73km/kWh (Wikipedia),
Pályázat adatai:
Projekt azonosító: KEHOP-5.4.1-16-2016-00042
Projekt címe: „ENERGIAHATÉKONYSÁGI SZEMLÉLETFORMÁLÁSI KAMPÁNY A PAKSI ENERGIAHÁZ BEMUTATÓ KÖZPONTBAN”
Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap és a hazai központi költségvetés társfinanszírozásával a KEHOP-5.4.1-16 pályázati konstrukció keretein belül.
Támogatás összege: 3 784 000 Ft
Összköltség: 3 784 000 Ft
Vállalt tevékenységek:
1. Önállóan támogatható tevékenységek közül:
b) települési figyelemfelhívó akciók megvalósítása: más rendezvény keretében, az energiatudatosságot népszerűsítő megjelenést (pl. saját stand önálló programokkal): 4 db rendezvény (3 db Pakson és 1 db egy komplex fejlesztéssel érintett településen)
2. Önállóan nem támogatható, választható tevékenységek közül:
f) a települési programsorozathoz és figyelemfelkeltő akcióhoz kapcsolódó médiakampányok megszervezése és lebonyolítása (1 db kampány)
h) a kedvezményezett honlapján belül a projekt számára aloldal létrehozása és annak a projekt során elkészített tartalmakkal és szervezett eseményekkel való folyamatos feltöltése, frissítése (1 db aloldal)
A projektről bővebb információt az info@forraspontpaks.hu e-mail címen kérhet.